top of page

Dünya Sağlık Örgütü ciddi şekilde endişeli


Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus Cenova-İsviçre’de acil durum görüşmelerinin ardından SARS benzeri bir virüs olan Korona virüsünün Çin ve diğer ülkelerde yayılması hakkında konuşuyor (22 Ocak 2020), Kaynak : Pierre Albouy | AFP | Getty Images
Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus Cenova-İsviçre’de acil durum görüşmelerinin ardından SARS benzeri bir virüs olan Korona virüsünün Çin ve diğer ülkelerde yayılması hakkında konuşuyor (22 Ocak 2020), Kaynak : Pierre Albouy | AFP | Getty Images

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri dün ,yani Çarşamba günü, yaptıkları açıklamada hızlı hareket edene virüsün Çin dışına yayılmaya başlamış olmasının “derin bir endişe” yarattığını ve salgının küresel bir acil duruma dönüşüp dönüşmediği konusunu tekrar görüşmek üzere bu hafta bir kez daha bir araya gelceklerini açıkladılar. 


Dünya Sağlık Örgütü’nün Acil Durumlar Programı Müdürü Dr. Mike Ryan kuruluşun İsviçre Cenova’da yaptığı basın açıklamasında, korona virüsünün Çin dışında insandan insana geçişinin bir kaç vaka ile sınırlı kaldığını söyledi. 


“Salgının bu şekilde dönüşüm geçirmesi ve hastalığın bulaşması konusunda yaşanan son gelişmeler derin endişe yaratıyor ve bu endişe ülkeleri acil önlem alma konusunda tetiklemiş durumda.” diyen Ryan, Çin ziyaretinden yeni döndüğünü söyleyerek, “Şu anda bildiğimiz kadarıyla, bu gözle görülür bir biçimde aktif bir salgın ve bilgiler saat başı değişip, güncelleniyor.” diye de ekliyor. 


Çin yeni yılının coşkuyla kutlanacağı bugünlerde tüm ülkede sokaklar bomboş
Çin yeni yılının coşkuyla kutlanacağı bugünlerde tüm ülkede sokaklar bomboş

Korona virus Çin’de 132 kişinin hayatına mal oldu ve dünya çapında bir düzineden fazla ülkede 6,150’den fazla kişiye bulaştı. Ryan’ın söylediğine göre Çin dışında 15 farklı ülkede toplam 71 vaka bulunuyor. 


Dünya Sağlık Örgütü geçen hafta düzenlediği iki ayrı acil durum toplandısında virüsü küresel bir acil durum olarak tanımlamayı reddetmişti. 


Korona virüsünün Çin’in Wuhan kentinde ilk kez bir hastada ortaya çıktığı 31 Aralık’tan bugüne kadar Çin’de vakaların sayısı 6,061’e ulaştı. Bu haliyle bile şimdiden 2003 yılında yine aynı ülkede patlak veren SARS virüsü salgınını geçmiş bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütüne göre 1 Kasım 2002 ile 31 Temmuz 2003 arasındaki 9 aylık dönemde Çin’de 5,327, tüm dünyada ise 8,000 SARS vakası görülmüştü. 


Korona virüsünün uluslararası bir sağlık tehdidi olarak tanımlanmasında kullanılan kriterlerden birisi virüsün yeni bir ülkeye ulaştıktan sonra yerelde de yayılıp yayılmadığı olduğunu söyleyen Ryan, geçen hafta bu kriterin  önemli bir ayrıntı ve yapılması gereken önemli bir ayrım olduğunu söylemişti. 


Bir başka diğer önemli kriter ise salgının ticaret ve seyahat yollarıyla bugüne kadar bulaşıp bulaşmadığı veya yakında bulaşma riskinin ne kadar yükse olduğunu da söylemişti. Ryan, Dünya Sağlık Örgütü komitesinin görevinin,  bir “küresel sağlık krizi” ilan ederek ekonomik faaliyetleri engellemeye gerek kalmadan salgının önünü kesebilmek olduğunu da belirtmişti. 

Alman sağlık yetkililerinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, 33 yaşında bir erkek Şangay’dan gelen ve ofisini ziyaret eden bir meslektaşından hastalığı kaptı ve bu Çin dışında ilk kez insandan insana bulaşma vakası oldu. 


Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü  Tedros Adhanom Ghebreyesus’a göre “vakaların artmaya devam ediyor olması  ve hastalığın Çin dışında da insandan insana bulaştığına dair vakaların artıyor olması derin bir rahatsızlık yaratıyor.” Hastalık bulaştığı hastaların % 20’sinde akciğer iltihabı ve solunum yetmezliği gibi ağır belirtiler gösteriyor. 


Dünya Sağlık Örgütü Basın Sözcüsü Lindmeir 28 Ocak'ta neden henüz küresel tehdit açıklaması yapılmadığını anlatmıştı, Kaynak: CNBC
Dünya Sağlık Örgütü Basın Sözcüsü Lindmeir 28 Ocak'ta neden henüz küresel tehdit açıklaması yapılmadığını anlatmıştı, Kaynak: CNBC

Tedros’a gore “her ne kadar Çin dışındaki vakaların sayısı görece az olmakla birlikte, çok daha büyük bir salgın için potansiyel de taşıyorlar.”


Basın açıklamasına geç katılan Tedros, Çin lideri ŞiCinPin, Çin Milli Sağlık Komisyonu Bakanı Ma Şiaovey ve Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile Salı günü bir araya geldiklerinden bahsetti. Ziyaret sırasında Çin liderleri ile salgını kontrol altına almak için gereken önlemler ve virüs hakkında veri ve bilgi paylaşımı hakkında konuşulmuş. 


Tedros, “Başkanın salgın hakkındaki bilgi seviyesi ve salgına karşı verilen cevaptaki kişisel katkılarından cesaret buldum ve etkilendim” dedi. 


Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, salgına dört farklı cepheden, Wuhan kentindeki halk sağlığı konusunda alınan önlemler, Çin’in diğer eyaletlerinde alınan önlemler, vaka rapor edilen diğer 15 ülkede alınan önlemler ve tüm dünyada alınan önlemler açısından baktıklarını söylediler. 


Ryan “Bilgi, yol haritası ve araçlar paylaşmaya devam ediyoruz.” diyerek basın toplantısını sonlandırdı. 


NOT: Bu haberde CNBC’den William Feuer’in de katkısı vardır. 

 

Yazan: Berkeley Lovelace Jr.

Tercüme Eden : Melih R. ÇALIKOĞLU

Yayın Tarihi : 29 Ocak 2012

Orijinal Yazı: CNBC.com

13 görüntüleme

Comments


bottom of page