top of page

Tırnağınız Büyüklüğünde Parçacık Hızlandırıcı: CERN cebimize giriyor!


Tırnağınız Büyüklüğünde Parçacık Hızlandırıcı: CERN cebimize giriyor! 🔬 Dünyanın en mini parçacık hızlandırıcısıyla tanışın. Bu devrim niteliğindeki teknoloji, bir madeni paranın boyutunda ve milimetreler uzunluğunda bir tüp barındırıyor. #ÇığırAçan #CERN #icat


Bilim dünyasında devrim niteliğinde bir gelişme yaşandı. Araştırmacılar, dünyanın en küçük parçacık hızlandırıcısını ilk kez başarıyla çalıştırdılar. Bu minik teknolojik başarı, bir madeni paranın boyutunda olup, insanların içinde bile kullanılabilecek kadar küçük parçacık hızlandırıcıların kapısını aralayabilir.


Nanofotonik elektron hızlandırıcısı, sadece milimetreler uzunluğunda bir hızlandırma tüpüne ev sahipliği yapan bir mikroçipten oluşmaktadır. Bu fotoğraf, cihazı bir madeni parayla karşılaştırarak gösteriyor. (Görsel kaynak: FAU/Lazer Fiziği, Stefanie Kraus, Julian Litzel)
Nanofotonik elektron hızlandırıcısı, sadece milimetreler uzunluğunda bir hızlandırma tüpüne ev sahipliği yapan bir mikroçipten oluşmaktadır. Bu fotoğraf, cihazı bir madeni parayla karşılaştırarak gösteriyor. (Görsel kaynak: FAU/Lazer Fiziği, Stefanie Kraus, Julian Litzel)


Yeni makine, nanofotonik elektron hızlandırıcısı (NEA) olarak adlandırılıyor ve binlerce bireysel "sütun"dan oluşan daha da küçük bir vakum tüpü içeren bir mikroçipe sahip. Araştırmacılar, bu sütunlara mini lazer ışınları göndererek elektronları hızlandırabiliyorlar.


Ana hızlandırma tüpü, yaklaşık 0,5 milimetre uzunluğunda, bu da İsviçre'deki CERN'in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (LHC) 27 kilometrelik halkasından 54 milyon kat daha kısa. LHC, Higgs bozonu (veya Tanrı parçacığı), hayalet nötrinolar, cazibe mezonu ve gizemli X parçacığı da dahil olmak üzere bir dizi yeni parçacık keşfetti.


Bu minik tünelin içi sadece 225 nanometre genişliğinde. Karşılaştırma yapmak gerekirse, insan saçları 80.000 ila 100.000 nanometre kalınlığındadır.


Yeni bir çalışmada, Almanya'daki Friedrich-Alexander Üniversitesi'nden (FAU) araştırmacılar, bu minik aleti kullanarak elektronları 28,4 kiloelektron volt enerji değerinden 40,7 keV'e hızlandırdılar, bu da yaklaşık %43'lük bir artışa denk geliyor.

Bu, 2015'te önerilen bir nanofotonik elektron hızlandırıcısının başarıyla ateşlendiği ilk zamandır. Stanford Üniversitesi'nden araştırmacılar da bu başarıyı kendi mini hızlandırıcılarıyla tekrarladılar, ancak sonuçları hala inceleniyor.


FAU'da fizikçi olan çalışma eş yazarı Roy Shiloh, "İlk kez, bir [mikro]çip üzerinde bir parçacık hızlandırıcısından gerçekten bahsedebiliriz," dedi.


LHC, parçacıkları ışığın hızının %99,9'una kadar hızlandırmak için 9.000'den fazla mıknatıs kullanarak manyetik bir alan oluşturur. NEA da bir manyetik alan oluşturur, ancak bu, vakum tüpündeki sütunlara ışık ışınları göndererek çalışır; bu, enerjiyi tam doğru şekilde artırır, ancak sonuçta ortaya çıkan enerji alanı çok daha zayıftır.


NEA tarafından hızlandırılan elektronların enerjisi, LHC tarafından hızlandırılan parçacıkların enerjisinin sadece milyonda biridir. Ancak, araştırmacılar, alternatif malzemeler kullanarak veya birden fazla tüpü yan yana yerleştirerek NEA'nın tasarımını iyileştirebileceklerine inanıyorlar. Ancak, büyük çarpıştırıcılardaki enerji seviyelerine asla ulaşamayacaklar.


Bu, bu hızlandırıcıları yaratmanın ana amacının, kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan daha zararlı radyoterapi formlarını değiştirebilecek hedefli tıbbi tedavilerde hızlandırılan elektronlar tarafından verilen enerjiyi kullanmak olduğu düşünüldüğünde kötü bir şey olmayabilir.


"Rüya uygulama, bir endoskop üzerine bir parçacık hızlandırıcı yerleştirmek ve böylece vücut içindeki etkilenen bölgeye doğrudan radyoterapi uygulayabilmek olurdu," dedi FAU'da fizikçi olan çalışma baş yazarı Tomáš Chlouba. Ancak bu, hala uzun bir yol, ekledi.


YAPAY ZEKA BİLGİLENDİRMESİ Bu metin Anton Petrov'un Youtube üzerinde yayınladığı linkteki videosunun metin çözümünün VoxScript yardımı ile ChatGPT tarafından çözümlenmesi, özetlenmesi ve popüler bilim makalesi halinde yazılması ile oluşturulmuştur. Metnin oluşturulmasına Yapay Zeka katkısı % 100'dür.

 

Kaynak : Space.com

Tercüme Eden: ChatGPT

İlk Yayın Tarihi: 29 Ekim 2023

 


3 görüntüleme

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page