top of page

hakkında

Uzak evrenler Bilim, Teknolojji ve Toplum hakkında spekülasyondan uzak analitik veriye ve bilimsel araştırmalara dayalı güncel haber ve yazılar sunar.

İnsanlığın atom altı parçacıkları manipüle edebildiği ve bugüne kadar yaşayan bütün insanlığın hayal bile edemeyeceği bir bilgi birikimine ulaştığı günümüzde ülkemizin içinde bulunduğu durum, küresel bir hal alan bilgiyi kovalama yarışında düştüğü pozisyon duyguların değil bilginin öne çıkarıldığı bir toplum olma yolunda kat edecek çok mesafemiz olduğunu gösteriyor. 

 

Bir toplumun bilgiyle ilişkisini bir piramite benzetebilirsiniz. Genel yanılgı bir kaç üst düzey bilim adamı ve mühendis ile o toplumun bilgi çıtasını yükseltebileceğidir. Oysa bu tür insanları doğuran ve bilgi piramidinin üstüne taşıyan toplumun kendisidir. Bilgiye karşı açlık hissetmeyen bir toplumda tüm insanlığı etkileyebilecek çapta bireylerin ortaya çıkması imkansızdır. Bu potansiyele sahip bireyler var olsa bile -ki mutlaka vardır- o toplumun bilgi piramidinin bu kişileri taşıyıp, bilgi basamağının en üst seviyesine çıkartması imkansızdır. İşte beyin göçünün temel sebebi budur. Öte yandan aslında her başarılı bilgi insanı aslında genellikle bir tek bilgi alanında parlayabilir. Bu sebeple her birey bir yandan toplumsal bilgi piramidinin üst basamaklarına çıkarken, bir yandan da başka alanlarda çok daha alt basamaklarda yer alacaktır. 

 

Bilim ve teknoloji pek çok kişi için karmaşık gelir ve karşılaştığı bilginin karmaşıklığı kişilerin bilgiyle kişisel bağ kurmasına izin vermez. Toplumsal bilgi piramidinin sağlıklı olabilmesi için bilginin o alanın uzmanı olmayan kişiler tarafından da özümsenmesinin sağlanması gerekir. Bireylerin bilgiyi özümsemesini ise ancak merak duygularını tetikleyerek sağlayabiliriz. 

İşte! Uzak evrenler, iç içe geçmiş sonsuz sayıdaki varoluş ve bilgi  düzlemini keşfetme ve öğrenme arzusu taşıyanlar için hazırlanmış bir popüler bilim ve öğrenme portalıdır. Benzeri popüler bilim ortam ve araçlarının temel amacı da her bir bilgi alanının kendi içinde ürettiği ve sadece uzmanlar tarafından anlaşılabilen bilgiyi kitlelerin erişimine açabilmektir. 

Sizleri, merakla bezenmiş bir düşünce yolculuğuna davet ediyoruz. Sonuç itibariyle büyüklerimizin söylediği gibi öğrenmenin yaşı yoktur, ancak merak ederseniz!

Uzak evrenler gönüllülük esasına göre içerik üreten ve hazırlayan bir ortamdır. Sizlerde kendi alanınızla veya en çok ilgi duyduğunuz bilgi alanları ile ilgili içerik hazırlayabilir, çeviriler yapabilir ve/veya yayınlanan içeriklerdeki yanlışları ve hataları düzeltmemize yardım edebilisiniz. 

 

Saygılarımızla

 

Editoryal
 

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Twitter Icon

Genel konulara ilişkin yorum ve sorularınız için aşağıdaki irtibat formunu  kullanabilirsiniz:

Success! Message received.

bottom of page